Skip to content

8909 Riverside PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2000

Property Information

Block440
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,288
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,300
37%
Improvement Value:$429,900
63%
Total Assessment$682,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,918+7.3%
2024$11,106+1.3%
2023$10,969+2.1%
2022$10,742+0.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5309, Page 282