Skip to content

2800 Rt 3 PenhornNorth Bergen, NJ 07047

Built 1985

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block451.04
Lot22.13
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage---
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,050,000
82%
Improvement Value:$230,300
18%
Total Assessment$1,280,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,367+7.3%
2024$20,843-20.8%
2023$26,327+2.1%
2022$25,783+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985