Skip to content

5903 West Side AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1987
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$15,700,000
Last Sale Date
Feb 20, 2014

Property Information

Block453.02
Lot30761
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5S-S-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000,000
29%
Improvement Value:$60,000,000
71%
Total Assessment$85,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,489,938+1.4%
2024$1,469,848+3.1%
2023$1,425,608+71.3%
2022$831,998+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$15,700,000
DeedBook 8958, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1987