Skip to content

2200 Paterson Plk Rd(Unit C0019)North Bergen, NJ 07047

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block45
Lot1
QualifierC0019
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage745
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,600
47%
Improvement Value:$141,700
53%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,670+7.3%
2024$4,352+41.6%
2023$3,073+2.1%
2022$3,009+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft745DeedBook 9927, Page 394Recorded9/5/2025

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 9522, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1968