Skip to content

1221 23rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2005

Property Information

Block46
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
55%
Improvement Value:$179,400
45%
Total Assessment$395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,908+7.3%
2024$6,437-5.4%
2023$6,801+2.1%
2022$6,661+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916