Skip to content

1301 28th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2005

Property Information

Block59
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage2,157
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,800
45%
Improvement Value:$273,400
55%
Total Assessment$494,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,634+7.3%
2024$8,046+16.0%
2023$6,936+2.1%
2022$6,792+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916