Skip to content

2211 Dietz PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block46
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,835
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
42%
Improvement Value:$297,500
58%
Total Assessment$513,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,971+7.3%
2024$8,360+8.9%
2023$7,673+2.1%
2022$7,515+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916