Skip to content

1307 27th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2004

Property Information

Block52
Lot91
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,798
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
36%
Improvement Value:$359,400
64%
Total Assessment$558,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,750+7.3%
2024$9,086+20.9%
2023$7,515+2.1%
2022$7,360+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5720, Page 53

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 5256, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1916