Skip to content

1203 28th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Dec 19, 1988

Property Information

Block59
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage2,248
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
37%
Improvement Value:$338,200
63%
Total Assessment$536,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,380+7.3%
2024$8,741+2.4%
2023$8,534+2.1%
2022$8,357+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4127, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1916