Skip to content

1406 27th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Mar 6, 2003

Property Information

Block59
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-W
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,410
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,800
52%
Improvement Value:$177,700
48%
Total Assessment$366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,403+7.3%
2024$5,967+18.3%
2023$5,045+2.1%
2022$4,941+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916