Skip to content

1204 27th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jul 20, 2023

Property Information

Block59
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,254
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
36%
Improvement Value:$350,100
64%
Total Assessment$548,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,588+7.3%
2024$8,934+24.2%
2023$7,193+2.1%
2022$7,045+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916