Skip to content

715 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2008

Property Information

Block5
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,311
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
61%
Improvement Value:$154,700
39%
Total Assessment$392,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,852+7.3%
2024$6,385-6.9%
2023$6,860+2.1%
2022$6,718+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$312,200

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 7905, Page 23Recorded5/30/2006

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,311DeedBook 7428, Page 258Recorded12/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1968