Skip to content

1635 Union Tnpk

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 22, 1999

Property Information

Block72
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,028
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
55%
Improvement Value:$253,700
45%
Total Assessment$562,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,827+7.3%
2024$9,158+14.0%
2023$8,030+2.1%
2022$7,864+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5552, Page 324

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4794, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1916