Skip to content

3523 Charles Ct

North Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 20, 2002

Property Information

Block72
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,549
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,100
51%
Improvement Value:$189,200
49%
Total Assessment$384,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,714+7.3%
2024$6,256+1.0%
2023$6,192+2.1%
2022$6,064+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,549DeedBook 6064, Page 40Recorded10/11/2002

Property Built

Built

Year Built: 1961