Skip to content

1516 45th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
May 14, 1997

Property Information

Block122
Lot122
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
63%
Improvement Value:$152,800
37%
Total Assessment$412,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,212+7.3%
2024$6,720+7.2%
2023$6,269+2.1%
2022$6,139+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5139, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1961