Skip to content

3502 Givernaud TerrNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block76
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
55%
Improvement Value:$187,200
45%
Total Assessment$412,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,201+7.3%
2024$6,711+11.6%
2023$6,011+2.1%
2022$5,887+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9274, Page 480Recorded1/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1961