Skip to content

3622 Lincoln TerrNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 20, 2018

Property Information

Block77
Lot34.01
QualifierC3622
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class39
Description2S-B-TW
Dwellings---
ZoningC2
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,300
36%
Improvement Value:$266,100
64%
Total Assessment$416,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,275+7.3%
2024$6,779-25.6%
2023$9,107+2.1%
2022$8,919+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 9362, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1983