Skip to content

1453 Union Tpke

North Bergen, NJ 07047

Last Sale Date
Aug 7, 1989

Property Information

Block79
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,500
99%
Improvement Value:$4,800
1%
Total Assessment$421,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,360+7.3%
2024$6,859+66.5%
2023$4,121+2.1%
2022$4,035+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4180, Page 152