Skip to content

3714 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 3, 2000

Property Information

Block83
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-A-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage1,680
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
46%
Improvement Value:$308,000
54%
Total Assessment$568,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,923+7.3%
2024$9,247+18.0%
2023$7,837+2.1%
2022$7,675+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5584, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1916