Skip to content

1516 Union TpkeNorth Bergen, NJ 07047

Built 1938
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block83
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1S-B-I
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,801
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,570,800
94%
Improvement Value:$109,200
7%
Total Assessment$1,680,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,350+7.3%
2024$27,350+1.1%
2023$27,047+2.1%
2022$26,488+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938