Skip to content

4509 Dell AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2004
Industrial

Last Sale Price
$3,700,000
Last Sale Date
Mar 5, 2014

Property Information

Block91
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description2S-S-B
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage555
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
3%
Improvement Value:$5,753,000
97%
Total Assessment$5,910,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$103,251-0.4%
2024$103,687+3.1%
2023$100,555+2.1%
2022$98,476+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,700,000

From:

To:

Sq Ft555DeedBook 8963, Page 166NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$1,000,000
DeedBook 5602, Page 148