Skip to content

2018 46th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block99
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningI
Sq Footage1,592
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,200
52%
Improvement Value:$219,900
48%
Total Assessment$458,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,003+7.3%
2024$7,458+23.2%
2023$6,052+2.1%
2022$5,927+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916