Skip to content

1509 41st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Jun 3, 2020

Property Information

Block110
Lot351
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,596
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
61%
Improvement Value:$154,900
39%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,986+7.3%
2024$6,510+0.5%
2023$6,479+2.1%
2022$6,345+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 9502, Page 102Recorded8/19/2020

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 9502, Page 96Recorded8/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 1916