Skip to content

771 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1953

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Feb 28, 2000

Property Information

Block103
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 1/2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
41%
Improvement Value:$82,900
59%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,733+3.1%
2024$5,561+5.3%
2023$5,282+0.9%
2022$5,234+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 5579, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1953