Skip to content

822 Ninth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 7, 2018

Property Information

Block107
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-S-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
55%
Improvement Value:$54,600
45%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,943+3.1%
2024$4,795+5.3%
2023$4,554+0.9%
2022$4,513+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 9309, Page 909Recorded5/29/2018

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 7969, Page 231

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 7969, Page 231Recorded8/9/2006

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5326, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1920