Skip to content

819 Seventh StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1910

Last Sale Price
$762,500
Last Sale Date
Oct 24, 2024

Property Information

Block109
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,533
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
48%
Improvement Value:$60,400
52%
Total Assessment$115,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,718+3.1%
2024$4,576+5.3%
2023$4,347+0.9%
2022$4,308+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$762,500

From:

To:

Sq Ft1,533DeedBook 9865, Page 500NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/9/2024

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,533DeedBook 8037, Page 258NU CodeFamily (1)Recorded10/30/2006

Property Built

Built

Year Built: 1910