Skip to content

302 Front StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1910

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 24, 2000

Property Information

Block109
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
48%
Improvement Value:$59,300
52%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,653+3.1%
2024$4,513+5.3%
2023$4,286+0.9%
2022$4,248+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5652, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1910