Skip to content

766 Fifth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1910

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block121
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-S-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
45%
Improvement Value:$88,200
55%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,568+3.1%
2024$6,370+5.3%
2023$6,051+0.9%
2022$5,996+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 9116, Page 390NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1910