Skip to content

225 Front StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2016

Property Information

Block122
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
38%
Improvement Value:$107,300
62%
Total Assessment$173,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,100+3.1%
2024$6,886+5.3%
2023$6,541+0.9%
2022$6,482+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966