Skip to content

760 Second StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1900

Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block124
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,975
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
41%
Improvement Value:$80,100
59%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,274+3.2%
2024$5,108+5.6%
2023$4,840+1.0%
2022$4,794+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900