Skip to content

775 Fourth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1910

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 14, 2012

Property Information

Block121
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
49%
Improvement Value:$75,400
51%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,044+3.1%
2024$5,862+5.3%
2023$5,568+0.9%
2022$5,518+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 8890, Page 49Recorded1/17/2013

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7079, Page 22Recorded7/2/2003

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4335, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1910