Skip to content

847 Sixth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1968

Last Sale Date
Feb 4, 1991

Property Information

Block126
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
47%
Improvement Value:$101,200
53%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,742+3.1%
2024$7,509+5.3%
2023$7,133+0.9%
2022$7,069+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4371, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1968