Skip to content

1128 Stonewall LaneSecaucus, NJ 07094

Built 1970

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 27, 1993

Property Information

Block218
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,846
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
51%
Improvement Value:$96,700
49%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,848+3.2%
2024$7,605+1.9%
2023$7,461+0.9%
2022$7,394+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4658, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1970