Skip to content

818 Third StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block130
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
48%
Improvement Value:$71,000
52%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,614+3.1%
2024$5,445+5.3%
2023$5,172+0.9%
2022$5,126+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920