Skip to content

301 Centre AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2010

Property Information

Block74
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1SS1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
42%
Improvement Value:$75,800
58%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,348+3.1%
2024$5,187+5.3%
2023$4,927+0.9%
2022$4,883+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,742DeedBook 8469, Page 201Recorded3/24/2008

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4856, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1920