Skip to content

804 Second StreetSecaucus, NJ 07094

Built 2022

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block131
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
18%
Improvement Value:$414,100
82%
Total Assessment$502,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,546+175.4%
2024$7,462+37.1%
2023$5,444+0.9%
2022$5,395+0.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,209DeedBook 9514, Page 779Recorded10/15/2020