Skip to content

1291 Paterson Plank RoadSecaucus, NJ 07094

Built 1910

Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block135
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class133
Description2S-B-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$396,900
80%
Improvement Value:$102,000
20%
Total Assessment$498,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,415+3.1%
2024$19,801+21.0%
2023$16,358+0.9%
2022$16,211+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000
DeedBook 9635, Page 63

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

DeedBook 9635, Page 63Recorded1/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1910