Skip to content

148 Front StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Nov 8, 2016

Property Information

Block139
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class103
Description1S-B-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,800
83%
Improvement Value:$62,800
17%
Total Assessment$370,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,165+3.1%
2024$14,709+5.3%
2023$13,972+0.9%
2022$13,846+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

DeedBook 9159, Page 502Recorded11/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900