Skip to content

761 Humboldt StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 10, 2018

Property Information

Block135
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,437
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
36%
Improvement Value:$155,800
64%
Total Assessment$243,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,976+3.1%
2024$9,676+5.3%
2023$9,191+0.9%
2022$9,108+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,437DeedBook 9329, Page 824Recorded8/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920