Skip to content

88 Centre AveSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 30, 2023

Property Information

Block137
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
32%
Improvement Value:$117,800
68%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,067+3.1%
2024$6,854+54.1%
2023$4,449+0.9%
2022$4,408+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 9786, Page 756Recorded11/25/2023

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 9701, Page 543Recorded10/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920