Skip to content

759 Irving PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 2016

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block136
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,780
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
25%
Improvement Value:$221,200
75%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,010+3.1%
2024$11,649+17.3%
2023$9,934+0.9%
2022$9,844+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft3,780DeedBook 9771, Page 744NU CodeTitle correction (4)Recorded9/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 9019, Page 808Recorded1/29/2015

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4722, Page 194