Skip to content

761 Post PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Date
Sep 29, 2003

Property Information

Block137
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
47%
Improvement Value:$64,200
53%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,968+3.1%
2024$4,818+5.3%
2023$4,577+0.9%
2022$4,536+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920