Skip to content

286 Maple StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2013

Property Information

Block167
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage924
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
61%
Improvement Value:$41,100
39%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,047+3.3%
2024$3,917+5.6%
2023$3,709+1.0%
2022$3,673+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920