Skip to content

279 Born StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block167
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,900
48%
Improvement Value:$105,000
61%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,075-5.1%
2024$7,458+44.6%
2023$5,156+1.0%
2022$5,107+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 9693, Page 786Recorded8/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915