Skip to content

268 Born Street

Secaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block168
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
41%
Improvement Value:$60,000
59%
Total Assessment$101,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,162+3.1%
2024$4,036+5.3%
2023$3,834+0.9%
2022$3,800+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5428, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1920