Skip to content

241 Hagan Place

Secaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Mar 13, 2020

Property Information

Block169
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,665
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,100
52%
Improvement Value:$91,500
48%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,799+3.1%
2024$7,565+5.3%
2023$7,186+0.9%
2022$7,121+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 9478, Page 663

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,665DeedBook 9478, Page 663NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952