Skip to content

250 Grace Avenue

Secaucus, NJ 07094

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2011

Property Information

Block169
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
51%
Improvement Value:$52,900
49%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,419+3.1%
2024$4,287+5.3%
2023$4,072+0.9%
2022$4,035+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925