Skip to content

8 Arn TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1956

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 8, 1998

Property Information

Block173
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G&POOL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
51%
Improvement Value:$102,900
49%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,593+3.1%
2024$8,335+5.3%
2023$7,917+0.9%
2022$7,846+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5283, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1956