Skip to content

16 Arn TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1954

Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block173
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,100
47%
Improvement Value:$103,600
53%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,467+3.3%
2024$7,228+5.7%
2023$6,840+1.0%
2022$6,774-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954