Skip to content

14 Fairview AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$502,500
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block175
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-B-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
53%
Improvement Value:$79,200
47%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+3.1%
2024$6,636+5.3%
2023$6,303+0.9%
2022$6,247+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$502,500

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 9410, Page 596NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 5077, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1952